"Toužil jsem prospěti vědě a vlasti své."
Dr. Emil Holub


1. místo v krajském kole SOČ opět pro Bena!

Benediktu Mrázkovi, žáku 7. C, se povedl „husarský kousek", když i letos, podruhé v řadě, zvítězil v krajském kole SOČ a postoupil do kola celostátního. Ve své práci zaměřené opět na filozofii se zabývá dimenzemi lidské svobody a determinismu u vrcholného středověkého filozofa Tomáše Akvinského. Ben nejprve představuje hlavní témata středověké filozofie, aby se společně s Tomášem zamyslel nad třemi koncepcemi determinismu – fyzikalistického, logického, ale především intelektualistického. Snažili se tak přes výklad scholastické filozofie odpovědět na otázku, zda existuje lidská svoboda. Práce je velmi složitá na pochopení.

Pochvalu zaslouží i další Benovy spolužačky ze 7. C: Veronika Knížková a Aneta Solníková. Veronika se svou prací Pseudovědy ve 21. století obsadila pěkné 3. místo. Autorka se snaží odpovědět na otázku, proč upadl význam kdysi „královských" věd, jakými jsou numerologie, homeopatie či výklad karet.

Aneta Solníková obhajovala svou zajímavou práci na téma Schizofrenie v popkultuře. Aneta představila problematiku schizofrenie obecně, ale především poukázala na mnoho slavných postav z pohádek, seriálů či filmů, které vykazují symptomy této nemoci, i když ty jsou často těžko identifikovatelné (Medvídek Pooh, Nemo, Arcane či Rain Man). Neexistuje mnoho studií zabývajících se tímto tématem, takže autorka je určitě v této oblasti průkopnicí.

Všem třem gratulujeme a Benovi přejeme úspěch i v celostátním kole.

04.05.2022 / Mgr. Eva Pýchová
zpětarchiv
 
© 2015 | Gymnázium Dr. Emila Holuba
tvorba webových stránek: logo-mima