"Toužil jsem prospěti vědě a vlasti své."
Dr. Emil Holub


A Plastic Ocean

V úterý 12. 3. 2019 jsme v aule našeho gymnázia uspořádali dvě promítání dokumentu A Plastic ocean. Tento film dokumentuje jeden ze současných environmentálních problémů, a to dopady plastového znečištění ve světových oceánech. Promítání probíhá pod záštitou organizace Greenpeace po celé České republice. V rámci výuky se promítání zúčastnily čtyři třídy vyššího gymnázia 6.C, 3.A, 8.C, 4.A i někteří nedočkaví zájemci z jiných tříd.

Pro veřejnost proběhlo promítání filmu v ten samý den od 16:30. Dorazilo přibližně 50 diváků z řad našich žáků, jejich sourozenců, rodičů, prarodičů a dalších. Velký zájem projevili a ve volném čase dorazili žáci nižšího gymnázia, zejména početná skupina dětí z 1.C, pozadu nezůstaly ani další třídy. Děkujeme všem za účast.
V hodinách zeměpisu v 8.C a 4.A proběhla po zhlédnutí dokumentu diskuze na uvedené téma a potvrdilo se, že dnešním mladým lidem není osud naší planety lhostejný a mají o problematiku velký zájem. Velká část studentů vnímá ochranu životního prostředí jako samozřejmost a snaží se chovat ekologicky. Plánujeme se tématu dále věnovat a zorganizovat aktivitu zaměřenou na plasty, o které vás budeme brzy informovat.
Jak se k problému plastového odpadu staví maturanti ze 4.A, si můžete přečíst v následujících ukázkách z metody volného psaní:
„Film se mi zdál velice poučný. Na začátku jsme viděli krásný, čirý oceán. Ideální prostředí pro mnoho druhů vodních rostlin a živočichů. Tato krása byla přervána krutou realitou, kdy v dnešní době jsou velké plochy oceánů znečištěny plasty. Bylo strašlivé sledovat, kolik živočichů plasty zabíjejí. Většina lidí asi vůbec nevnímá, že zvíře nerozezná mikroplasty od své běžné potravy, v důsledku čehož umírá. Velice negativně mě překvapilo, že lidé kolikrát vůbec nepřemýšlí, kolik plastů mají kolem sebe, natož jak je omezit, nebo že je vůbec potřeba produkci plastů omezit. Rozhodně bych ostatním doporučila, aby tento film zhlédli a zamysleli se nad sebou. Samozřejmě jednotlivec nic nezmůže. Ale kdyby si každý řekl, já sám nic nezmůžu, tak kam se dostaneme?"
„Ač k moři jezdím každý rok a vidím, jakým způsobem se k němu místní chovají, nevěděla jsem, že je to až tak vážné. Co jsem například nevěděla vůbec je, že spousta ryb a ptáků se plastem živí a tím pádem se dostává i k nám do těla, a to i těm, kteří nevyhazují odpadky, recyklují a snaží se co nejméně škodit přírodě. Naše rodina dbá na recyklaci. ... Bohužel, lhostejnost některých lidí má dopad na všechny lidi a tvory na planetě."
„Byl to velice dobře zpracovaný film. Nečekal jsem, že znečištění plasty je až tak závažná věc. Myslel jsem si, že tím, že třídím, toho dělám hodně, ale po zhlédnutí filmu jsem zjistil, že to až tak moc není. Chtěl bych zkusit méně nebo vůbec nepoužívat jednorázové plasty..."
„Film mě nepřekvapil, jelikož mi tato situace není neznámá, každopádně jsem se rozhodla koupit si skleněnou flašku na pití místo kupování plastových. Doma jsme zavedli látkové pytlíky i na ovoce a zeleninu z obchodů a plast už dávno třídíme. ... Nesmíme to ignorovat, nebo naše země dlouho nevydrží a bude to mít fatální následky."
„Film jsem viděl podruhé, ale rozhodně se na něj podívám ještě víckrát. Opět mě film utvrdil, jak hrozně se chováme k naší planetě a co vše jsme schopni udělat pro pohodlnost, lenost či peníze (z pohledu firem). Jsem rád, že se takový film u nás promítal, čímž tuto problematiku dostal do povědomí více lidí a hlavně nás studentů, kteří můžeme něco změnit. Ocenil bych, kdyby se promítalo víc takových filmů o globálních problémech, které jsou způsobeny naším bezohledným životem, nebo tím, že nepřemýšlíme nad dopady našeho chování."
„Toto téma je aktuální. Myslím si, že by Plastic ocean měl být promítán na každé škole. Film byl pravdivý, chvilkami dost emoční, protože nikdo nechce vidět, jak před jeho očima umírají velryby a ptáci. Po zhlédnutí tohoto filmu (snad) odcházel každý s pocitem udělat něco pro naší planetu nebo se nad tím alespoň zamyslet, já jsem s takovým pocitem odcházela."

21.02.2019 / Mgr. Veronika Rožková
zpětarchiv
 
© 2015 | Gymnázium Dr. Emila Holuba
tvorba webových stránek: logo-mima