"Toužil jsem prospěti vědě a vlasti své."
Dr. Emil Holub


Byli jsme v Praze...

V úterý 19. 9. 2017 se seminář společenských věd ve 3. ročnících spolu s Mgr. Pýchovou a Mgr. Půlpánovou vydal na cestu do Prahy. Složitá dopravní situace brzy ráno nám sice trochu zkomplikovala život, ale jinak jsme si návštěvu Prahy opravdu užili.
Naše první kroky v dopoledních hodinách vedly do „pražských Benátek" - na Kampu. Obdivovali jsme zrekonstruované Sovovy mlýny, upravené parky, nádherné výhledy na Vltavu i nedávno otevřenou Werichovu vilu. Ta se také stala naším prvním cílem. Zdejší průvodkyně nás seznámila nejen s její historií, ale především poutavě okomentovala pobyt významných osobností v domě v průběhu staletí – od Josefa Dobrovského, přes odborníka v oblasti dějin umění Zdeňka Wirtha, básníka Vladimíra Holana až po působení Jiřího Voskovce a Jana Wericha, který zde žil a tvořil takřka 40 let! Zásluhou Nadace Jana a Medy Mládkových se tak můžeme seznámit nejen s tvorbou velkého českého herce a spisovatele 20. století a obdivovat jeho široký rozhled, neopakovatelný humor, ale zdokumentovat i nedávnou historii českého státu. Náladu nám ovšem trochu pokazily ceny útulné kavárny v přízemí Werichova domu, neboť jsou pro většinu z nás takřka nedostupné!
Hlavním cílem cesty byla návštěva Poslanecké sněmovny, která se uskutečnila na pozvání absolventa našeho gymnázia, nyní poslance Martina Kolovratníka. Po nezbytných bezpečnostních kontrolách a zasvěceném výkladu paní průvodkyně jsme si mohli nejen prohlédnout nejvýznamnější prostory Poslanecké sněmovny na Malé Straně, ale především se setkat a pobesedovat s panem Kolovratníkem o činnosti Poslanecké sněmovny i jednotlivých výborů. Současná Poslanecká sněmovna sice svoje působení již ukončila (je přece před volbami !), ale rozpočtový výbor, jak jsme se mohli přímo přesvědčit, ještě zasedá a pracuje. Pan poslanec se ukázal jako velmi milý společník. Prošel s námi nejen místa určená k reprezentaci, rokovací sál, ale zavedl nás i do prostor České televize, kde jsme se stali účastníky natáčení v přímém přenosu!
Zpáteční cesta proběhla bez problémů. Teprve v pozdním odpoledni jsme dorazili do Pardubic obohaceni o cenné poznatky a úžasné zážitky. Lukáši Mikuleckému, který naši cestu zprostředkoval, patří velký dík!

22.09.2017 / Mgr. Eva Pýchová
zpětarchiv
 
© 2015 | Gymnázium Dr. Emila Holuba
tvorba webových stránek: logo-mima