"Toužil jsem prospěti vědě a vlasti své."
Dr. Emil Holub


Česko - německo - dánský projekt

Ve dnech 21. – 24. 4. 2018 se již tradičně 11 studentů 3. ročníků gymnázia, převážně ze semináře společenských věd, zúčastnilo projektu Kulturou proti antisemitismu. Na akci se podílelo celkem 65 gymnazistů ze tří zemí – Česka, Německa a Dánska. Českou republiku zastupovali studenti z Dobříše, Chotěboře a také holičtí gymnazisté. A program byl opravdu pestrý! Navštívili jsme Židovské muzeum v Praze, kde jsme si prohlédli Pinkasovu synagogu i nově otevřenou výstavu v jejím bezprostředním okolí, která představuje transporty židů na východ, jež takřka vždy znamenaly jistou smrt, dále Starý židovský hřbitov, gotickou Staronovou synagogu ze 13. století, nejstarší památku tohoto druhu v Evropě, a také moderní Španělskou synagogu postavenou v 2. polovině 19. století v maurském stylu. Slunečná neděle byla ve znamení Pochodu proti antisemitismu a jeho vyvrcholení ve Valdštejnské zahradě. Zde již tradičně vystoupili nejen umělci a hudebníci, ale i politici, kteří mají nad celou akcí záštitu – izraelský velvyslanec v ČR Daniel Meron a senátoři Jaroslav Kubera a Daniela Filipiová. Ve svých projevech nepřipomínali pouze události, které se vážou k hrůzám druhé světové války, ale zaměřili se především na současnost Evropy, kdy myšlenky antisemitismu znovu ožívají a představují vážné nebezpečí pro náš život. Paní Filipiová dokonce přednesla svou petici proti antisemitismu. Ve Valdštejnské zahradě vzpomínal i pamětník – profesor Alexander Fried. Večer si několik studentek ještě poslechlo koncert mladého izraelského tria Yotama Silbersteina.
Celé pondělí jsme strávili v Terezíně, městě, kde dnes žije pouze asi 2 tisíce lidí, ale které v minulosti zažilo tolik hrůz. Nenajdeme zde pouze Muzeum ghetta, ale i obávanou Malou pevnost, kde byly za války vězněny významné osobnosti, mimo jiné Milada Horáková, která sice zdejší teror přežila, ale komunismus už nikoliv.
Celý program byl zakončen úterním setkáním studentů v sídle ICEJ na Palmovce. Naši gymnazisté ve svých prezentacích v angličtině představili osudy malých sester Freiových z Holic, které zemřely v Osvětimi, dále přeživšího pana profesora Munka z Pardubic, dodnes velmi aktivního, paní Evy Pytelové, kterou jste mnozí znali, neboť navštívila i holické gymnázium, a také Hanu Neumannovou – Sternlichtovou a její rodiče. Neumannovi před válkou žili v Holicích, kde vlastnili dům a obchod, pan Neumann byl aktivním členem Sokola, Hana přežila holocaust jako jediná z rodiny. Nyní ve svých 88 letech přiletí z Izraele do rodných Holic, aby zde představila svou vzpomínkovou knihu Svobodná, volná v Kulturním domě. Knihu dne 16. 5. v 17 hodin pokřtí její slavný bratranec Jan Kačer a herečka Táňa Fischerová. Tímto vás také zveme na její křest a veřejné čtení. Doufejme, že paní Sternlichtovou po maturitách přivítáme i na naší škole.
Studentům se projekt velmi líbil. Načerpali mnoho nových informací a využili možnosti poznat krásy Prahy. Ocenili také příležitost k seznámení se s jedinečnými osobnostmi a navázání nových přátelství.

Za všechny spokojené účastníky přidávám pár řádků od Julie Růžičkové z 3. A:
„V sobotu 21. 4. se několik studentů ze 3. A a 7. C vypravilo do Prahy na projekt s názvem Kulturou proti antisemitismu. Nabitý program začal v neděli, kdy jsme měli spolu s dánskými a německými studenty možnost navštívit Židovské muzeum v Praze, jehož expozice je rozmístěna ve čtyřech synagogách, Starém židovském hřbitově a v Galerii Roberta Guttmana. Odpoledne jsme se zúčastnili Pochodu dobré vůle, který nás vedl z náměstí Franze Kafky do Valdštejnské zahrady, kde shromáždění pokračovalo programem Všichni jsme lidi. Zde promluvil např. Alexander Fried, přeživší holocaustu, a také senátorka Daniela Filipiová, která nám představila petici na podporu přestěhování českého velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma.

V pondělí jsme navštívili Terezín, kde jsme si prohlédli muzeum židovského ghetta, Magdeburskou kasárnu a obřadní místnosti. Na závěr se s námi o svůj příběh podělila Michaela Vidláková, která Terezínem prošla se svými rodiči.
V úterý jsme program zakončili prezentacemi, které jsme si stejně jako němečtí a dánští studenti připravili o obětech či přeživších holocaustu.
Celý projekt byl velmi dobře zorganizován a myslím, že jsme si čtyři dny strávené v Praze všichni moc užili".

02.05.2018 / Mgr. Eva Pýchová
zpětarchiv
 
© 2015 | Gymnázium Dr. Emila Holuba
tvorba webových stránek: logo-mima