"Toužil jsem prospěti vědě a vlasti své."
Dr. Emil Holub


Co je to hrdinství?

V úterý 11. října 2016 se v aule našeho gymnázia konal Projektový den na téma Memoriál Vrba – Wetzler s podtitulem Co je to hrdinství? Program, kterého se zúčastnilo přes 70 žáků naší školy (ze třídy 4. C, 2. A a semináře SVS), se uskutečnil v rámci etické výchovy, ale tematika přesahuje i do dějepisu, českého jazyka a společenských věd obecně. Akci připravil lektor ICEJ Radek Hejret, jenž ve svém úvodním interaktivním vystoupení nastínil dějiny židů a jejich pronásledování v celé historii a po té představil konkrétní osudy mladíků Rudolfa Vrby a Alfréda Wetzlera, kteří v dubnu 1944 uprchli z KT Auschwitz - Birkenau, aby svět informovali o masovém vyvražďování lidí. Seznámili jsme se také se zásadní myšlenkou Memoriálu Vrba – Wetzler, již 3. ročníku vzpomínkového pochodu o délce 130 km z Osvětimi do Žiliny. Tuto akci připomíná i výstava fotografií Pochod po stopách hrdinů 2014 objektivem Jindřicha Buxbauma, kterou můžete zhlédnout až do konce listopadu v prostorách naší školy. Pan Hejret se dotkl i citlivé problematiky extremismu v dnešní době a zdůraznil, že na „složité problémy neexistují jednoduchá řešení!"...
V druhé části Projektového dne vystoupil PhDr. Toman Brod, historik, autor mnoha odborných knih o novodobých dějinách, ale především přímý účastník hrůzných událostí. Michal Nečesaný, student dějepisu na Univerzitě v Hradci Králové, který na našem gymnáziu absolvuje souvislou praxi, k tomu dodává:
„...závěr programu se proměnil v besedu, při které studenti dostali odpovědi na nejrůznější otázky...Myslím, že celá akce byla pro zúčastněné obrovským přínosem a splnila svůj účel, když připomněla události, na které by se rozhodně nemělo zapomínat. Mnozí žáci jistě ocenili příležitost setkat se s člověkem, který sám holokaust zažil, když byl zhruba v jejich věku ...".
Akce se zúčastnily i dvě vzácné dámy, nejstarší přeživši holocaustu z Holicka, Eva Pytelová, 91 let!, která našim gymnazistům před časem také nastínila své hrůzné životní peripetie, a Hana Faltysová, autorka knihy o židech z Holicka Hrst vzpomínek, jinak odbornice na holický odboj (kniha Holický odboj za 2. světové války). Projektový den se uskutečnil v rámci programu MŠMT Implementace etické výchovy a byl primárně určen pro žáky nižšího gymnázia.
A jak akci hodnotí sami studenti? Nechme je nyní promluvit:
Bára Bulánková ze 4. C říká: „...podle mě je hrdinství například záchrana cizího života. Přesně o to se pokusili chlapci Vrba a Wetzler. A vlastně se jim to povedlo. Informovali svět o situaci ve vyhlazovacím táboře, a tím zachránili jiné životy. A museli riskovat své vlastní! Takže tento příběh je, myslím, vlastně přesná definice a odpověď na otázku Co je to hrdinství? Protože kdyby se toho dne cokoli pokazilo – a že toho bylo hodně, co se mohlo pokazit - zemřeli by. A i s tímto rizikem utekli...Je smutné, že o mnoha podobných hrdinech nic nevíme, neznáme jejich příběhy. A proto si tyto činy musíme připomínat. Abychom nezapomněli na naši hrůznou historii, aby se již neopakovala...I když historie se bohužel opakuje stále...Nesmíme zapomenout, čeho jsou lidé schopni. A to jen kvůli tomu, že jsme každý jiný...každý je originál..."
Další studentka ze 4. C Josefína Marie Malá celý program hodnotí takto: „Dle mého názoru obě besedy byly velmi poutavé a dozvěděla jsem se spoustu věcí, které jsem až do této chvíle netušila. Chvílemi se mi dokonce draly slzy do očí. Asi nejvíce mě zaujala přednáška Dr. Broda, který nám vyprávěl o svém životě v koncentračních táborech (Terezíně a Osvětimi, pozn. aut.). Měli jsme také možnost zeptat se na otázky, které nám přišly na mysl. Pan Brod byl tak ochotný, že odpověděl i na ty zcela osobní. Jedna z nich zněla: ,Dovedl jste žít po návratu z koncentráku tak jako dříve?' A jeho odpověď zněla velice stroze: ‚Ne'. Věřím tomu, že takový hrozný zážitek 15 letého chlapce poznamená na celý život. Závěrem musím říct, že mě akce velice zaujala a ráda bych se o holokaustu dozvěděla více ..."
Pozitivních hodnocení z řad studentů přišlo nespočet, vlastně jen těch pozitivních, a mám z toho upřímnou radost. Svědčí to o skutečnosti, že mladé lidi problematika historie i současnosti velmi zajímá. Je také vidět, že potřebují vzory, opravdové hrdiny a jejich silné příběhy.

13.10.2016 / Mgr. Eva Pýchová
zpětarchiv
 
© 2015 | Gymnázium Dr. Emila Holuba
tvorba webových stránek: logo-mima