"Toužil jsem prospěti vědě a vlasti své."
Dr. Emil Holub


Den první republiky

Oslavu stoletého výročí vzniku Československé republiky pojalo naše gymnázium opravdu stylově. Celá středa 25. října 2018, během níž bylo vyučování nahrazeno pestrým programem, se nesla ve slavnostním duchu. Tomu odpovídalo i neobyčejné odění většiny účastníků v čele se všemi zaměstnanci školy, jež nám pomohlo přenést se do doby první republiky.        

Celou akci uvedli krátkými proslovy v aule paní ředitelka a pan profesor Kotyk. Pak už přišlo na řadu slavnostní zasazení stromu před školou. Zvolen byl dub a na jeho sázení se podíleli zástupci každé z dvanácti tříd gymnázia. Vybraní žáci přečetli svá přání republice, která následně zavěsili na mladý strom. Zazněla taktéž československá hymna v podání pěveckého sboru gymnázia.

Následně jsme se všichni přesunuli do kulturního domu, kde jsme zhlédli klasický komediální film režiséra Martina Friče Škola základ života. Po filmu se delegace tvořená dvanácti zástupci tříd, paní ředitelkou, panem zástupcem a oběma dějepisáři vydala položit květiny k pomníku T. G. Masaryka.   

V navazujícím programu byli žáci rozděleni do skupin a procházeli několika připravenými stanovišti. V tělocvičně proběhla nejprve ukázka tréninku mladých zápasníků z borohrádeckého sportovního klubu a následně se zde pod taktovkou paní profesorky Raabenstein Schejbalové konaly taneční lekce. Na chodbě u tělocvičny si žáci v rámci kvízu mohli ověřit své znalosti z oblasti české sportovní historie. V nejvyšším patře proběhla výstava výtvarných prací našich žáků a expozice historických knih a map. Ve fotokoutku, připraveném ve dvou třídách, se pak mohli všichni zvěčnit nejen ve svých krásných róbách a elegantních oblecích, ale i se zapůjčenými rekvizitami připomínajícími dobu první republiky. V aule zase běžela filmová ukázka přibližující prvorepublikové hospodářství.

V nabitém programu si každý jistě přišel na své a věřím, že na povedenou oslavu stoletého výročí naší republiky hned tak nezapomeneme. Pořízené fotografie budeme postupně zveřejňovat v naší fotogalerii zde.

26.10.2018 / Mgr. Michal Nečesaný
zpětarchiv
 
© 2015 | Gymnázium Dr. Emila Holuba
tvorba webových stránek: logo-mima