"Toužil jsem prospěti vědě a vlasti své."
Dr. Emil Holub


Diecézní charita a Muzeum východních Čech

Ve čtvrtek 1. 12. se uskutečnil poslední výjezd v rámci projektu MŠMT Implementace etické výchovy. Tentokrát byl určen pro žáky třídy 3. C. Naším prvním cílem v dopoledních hodinách byla Diecézní katolická charita v Hradci Králové. V budově YMCA, kde se program uskutečnil, nás nejprve přivítala paní Natallya Dotsenko, pracovnice Integračního centra pro cizince. V úvodu jejího vystoupení jsme se dozvěděli, že v oblasti Královéhradecka působí především silná komunita Ukrajinců, Vietnamců, Rusů, Mongolů, Arménů, ale i Syřanů – křesťanů. Všichni jsou u nás spokojeni a mají zájem se zde – většinou se svými rodinami – také integrovat. Azylové středisko pro ně pořádá jazykové kurzy, setkání, besedy, poradenskou činnost, ale i zájmové aktivity či kulturní programy.
Velmi zajímavý byl i multimediální program o projektu Adopce na dálku v Indii. Paní Kateřina Gužíková nám představila diecézní školu Manchhe, která spadá do velmi lidnaté oblasti Belgaum ve státě Karmataka. Tuto školu mohou navštěvovat děti všech vyznání (křesťané, muslimové i hindové), jedinou podmínku je chudoba rodiny. Osudy indických dětí se tolik liší od těch našich! Návštěva školy, materiální i duchovní péče pro ně často představuje jedinou záchranu před gangy či životem potulujících se žebráků. Pro nás byla zajímavá i informace, že část tzv. Tříkrálové sbírky jde na konto školy. Od roku 2000 prošlo projektem Adopce na dálku již přes 5500 dětí! V rámci programu se rozvíjí i vzdělávání rodičů podporovaných dětí či výstavba domků pro chudé. Také jsme se dozvěděli, že v poslední době bylo dvěma nadaným dívkám, absolventkám zmíněné školy, umožněno studovat Lékařskou fakultu v Hradci Králové. V podnětné diskusi přišla řeč i na další činnosti charity (hospice, pomoc osamělým ženám, těhotným, pomoc nezaměstnaným, handicapovaným, lidem bez domova a mnoho dalších). I to je tvář křesťanství - církve, málo známá, a přece tak lidská!
Odpolední část programu začala na Velkém náměstí prohlídkou nejstarších částí města, které se ujal budoucí učitel historie, nedávno ještě praktikant na našem gymnáziu, Michal Nečesaný. A děti velmi zajímala otázka: Je Jan Žižka pohřben, či není v katedrále sv. Ducha?
Bonusem exkurze v závěru dnešního dne, škoda že deštivého a větrného, byl workshop v Muzeu východních Čech. Paní Mgr. Havlová spolu s ostatními badateli muzea si pro nás připravila workshop o přeměně vojenského (pouze osmitisícového) města z poloviny 19. století (i když historie bývalého věnného královského města sahá až do středověku) na „salón republiky". Řeč byla nejprve o národních buditelích (J. H. Pospíšil, V. K. Klicpera, J. Chmela), hradeckém starostovi Dr. Ulrichovi až po slavné architekty J. Kotěru a J. Gočára.
Exkurze se nám velmi vydařila. Věříme, že pro děti byla opravdu podnětná a zajímavá.

04.12.2016 / Mgr. Eva Pýchová
zpětarchiv
 
© 2015 | Gymnázium Dr. Emila Holuba
tvorba webových stránek: logo-mima