"Toužil jsem prospěti vědě a vlasti své."
Dr. Emil Holub


Finanční gramotnost aneb Pepa z Litvínova

Když jsem se poprvé dozvěděl, že nás 18. 5. čeká dvouhodinová přednáška od děkana Fakulty informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické v Praze, profesora Jakuba Fischera, na téma finanční gramotnosti, očekával jsem monotónní, suchý přednes plný cizích pojmů a těžkých slov.

Myslím si však, že mluvím za všechny, když řeknu, že nás pan Fischer příjemně překvapil. Samostatné téma ekonomických výpočtů moc studentů určitě nenadchne, čehož si byl pan Fischer zřejmě dobře vědom. Místo toho nám danou problematiku vyložil ve formě příběhu fiktivního finančně negramotného Pepy z Litvínova. Tento varovný příběh se skládal ze čtyř částí, kde každý akt poukazoval na jinou problematiku či nebezpečí zapříčiněné Pepovou finanční negramotností.

Profesor Fischer nám touto formou předal mnoho užitečných informací. Nejvíc mě zaujal způsob, jak si vybrat naši budoucí profesi za pomoci ISPV (Informačního systému o průměrném výdělku), který je plný přehledných informací o průměrné mzdě specifických profesí v jednotlivých krajích.

Podstatná část přednášky se týkala nebezpečí planoucího z půjček a jejich nesplácení. Profesor Fischer nezapomněl poukázat ani na rozdíl mezi bankovní a často méně výhodnou nebankovní (lichvářskou) půjčkou. Naprosto souhlasím, že základní znalost o čísle RPSN by měl mít každý český občan.

Přestože bych ocenil více obecných a praktických informací zaměřených na studenty vstupující do světa financí (rozdíl mezi kreditní/debetní kartou, užitečnost a nebezpečí kontokorentu apod.), chápu, že přednáška profesora Fischera hleděla spíše na situaci po ukončení studia a vstupu do zaměstnání.

Faktem je, že náš čas byl omezený. Svět ekonomiky je rozsáhlý a těžko lze zahrnout veškeré užitečné informace do dvou vyučovacích hodin. Profesor Fischer však i přes obrazovku online videokonference dokázal přednést zajímavou a naučnou přednášku, která nás všechny obohatila o nové a užitečné znalosti.

 

24.05.2021 / Marek Vít (6. C)
zpětarchiv
 
© 2015 | Gymnázium Dr. Emila Holuba
tvorba webových stránek: logo-mima