"Toužil jsem prospěti vědě a vlasti své."
Dr. Emil Holub


Gyholi v Jižní Anglii

V sobotu se skupina 28 studentů vrátila z týdenního zájezdu do Jižní Anglie a Londýna a přivezla si s sebou nezapomenutelné zážitky z mimořádně vydařeného poznávání malebné krajiny, historie, pamětihodností a kultury země, jejíž jazyk se snaží ovládnout.
Program zájezdu byl opravdu velmi pestrý a různorodý. K bílým doverským útesům jsme připluli z francouzského Dunkerku a prohlédli si malebné městečko Geoffreyho Chaucera Canterbury s jeho katedrálou – centrem anglikánské církve, a ještě týž den se prošli po pověstném zábavném molu v Brightonu, kde jsme navštívili mořské akvárium a podívali se na orientální palác Royal Pavilion prince regenta Jiřího IV. Jako běžní Angličané jsme se svezli vlakem do městečka Lancing, kde nás přivítaly na 2 noci přívětivé rodiny.
Stejně jako předchozí den nám počasí přálo, takže jsme si prošli historické pole osudové bitvy anglické armády krále Harolda s Vilémem Dobyvatelem u Hastingsu. Prošli se po pěší zóně a promenádě kolem moře v útulném lázeňském městě Eastbourn. V odpoledním příjemném slunci jsme se dostali k nádherně osvětleným útesům Seven Sisters a absolvovali túru po hřebenech útesů k nejvyššímu z nich, zvanému Beachy Head, s překrásným výhledem na moře, křídové útesy a pitoreskní zvlněnou krajinu anglického venkova.
Další den byl věnován nejvýznamnějšímu přístavu zejména válečných lodí – Portsmouthu, kde si studenti mohli „prolézt" všechny paluby legendární lodi Admirála Nelsona Victory a projet se po přístavu, kde kotví nejmodernější válečné lodi královské flotily. Z Portsmouthu jsme zamířili do města Winchesteru – a prohlédli si gotickou katedrálu s nejdelší chrámovou lodí na světě. Našli jsme tam i náhrobek světoznámé anglické spisovatelky Jane Austen.
Nechyběla ani zastávka ve Windsoru, kde jsme obdivovali windsorský hrad, letní a víkendovou rezidenci královské rodiny.
A pak už nás čekal Londýn. Bohužel na něj zbyl jen jediný den, ale přesto se studenti dostali k nejvýznamnějším památkám, jako například k Buckinghamskému paláci, k Saint James Parku a jeho nespočetnému hejnu kachen, labutí a jiných ptáků a také roztomilých veverek, dále k Westminsterskému opatství, k Houses of Parliament, Big Benu – ten byl bohužel v lešení, ale ciferník hodin zářil přes řeku Temži až k oblíbenému vyhlídkovému London Eye - Londýnskému oku. Většina studentů si neopomněla dát slavné Fish and Chips na Trafalgarském náměstí nebo Leisture Square či Piccadilly Circus. Zažili jsme však i trochu dobrodružství, protože v metru, kterým jsme se přemísťovali ke vzdáleným památkám, probíhala stávka, cesta tak trvala neplánovaně déle. Nestihli jsme se tedy podívat do londýnského Toweru. Zato jsme vystoupali až nad kopuli Katedrály svatého Pavla a byli odměněni překrásným výhledem na celý Londýn, zvláště jeho nové mrakodrapy – Walky Talky, Cheese Grater a nejvyšší Shard. Na závěr opravdu bohatého dne se studenti nadšeně prošli po slavném Tower Bridge.
Po celou dobu byli studenti trpěliví, přizpůsobiví a zvídaví, takže si celý zájezd opravdu užili i se svými vrstevníky z třebechovické střední školy Trivis a se svými učiteli paní Raabenstein Schejbalovou, Matějem Hrubým a velmi erudovaným průvodcem cestovní kanceláře Alpin Tour Michalem.

08.10.2018 / Mgr. Zdeňka Raabenstein Schejbalová
zpětarchiv
 
© 2015 | Gymnázium Dr. Emila Holuba
tvorba webových stránek: logo-mima