"Toužil jsem prospěti vědě a vlasti své."
Dr. Emil Holub


I učitelé se učí

Během letních prázdnin se 4 učitelky našeho gymnázia zúčastnily zahraniční stáže v rámci programu Erasmus+. Konkrétně to byla španělská Málaga, irské Galway a maltské Saint Gilian. Kromě poznávání jiných zemí a odlišných kultur bylo cílem této dvoutýdenní stáže zdokonalit se v anglickém či španělském jazyce a nasbírat cenné zkušenosti, které se dají využít ve výuce našich žáků. Níže si můžete přečíst jejich zážitky.

Mgr. Veronika Sevránková, Španělsko, Instituto Málaca:
Málaga, nacházející se na jihu prosluněné Andalusie, láká především svými plážemi, historickým centrem s nádhernými památkami, středomořskou gastronomií a uměním boha kubismu Picassa. Během dvou týdnů strávených v tomto krásném městě jsem měla možnost zdokonalit si svou španělštinu díky rodilým mluvčím, ale i mimo jazykovou školu, kterou jsem navštěvovala, dozvědět se nové věci o Španělsku, španělské kultuře a způsobech, jakými mohu tyto nové poznatky předat studentům. Zároveň jsem mohla poznat učitele z jiných evropských zemí, se kterými jsme si vyměnili zkušenosti a nápady. Myslím si, že takovéto stáže jsou velice užitečné jak pro osobní, tak pro profesní rozvoj.
Mgr. Eva Pýchová, Mgr. Šarlota Uhrinová, Malta, EC Language school:
Společně jsme pobývaly na jazykovém kurzu angličtiny na Maltě v rámci projektu Erasmus+. I když nejsme učitelky anglického, ale českého jazyka a společenských věd či dějepisu, toto studium považujeme za velmi přínosné pro náš další odborný růst, a to z mnoha důvodů: znalost angličtiny je pro nás v dnešní době velmi důležitá, neboť většina světové literatury z beletrie i naučné oblasti, stejně jako odborná literatura z oblasti filozofie, psychologie či historie, je samozřejmě psána především v angličtině a mnohdy velmi dlouho trvá, než dojde k jejímu překladu. Dalším důvodem, proč si velmi vážíme možnosti zúčastnit se tohoto projektu, je skutečnost, že intenzivní setkání s kolegy z celého světa byla velmi přínosná. Dozvěděly jsme se, jak pracují učitelé v zahraničí, jaké používají metody při práci se žáky i co se jim osvědčilo. Vzájemné předávání zkušeností je velmi cenné.

Mgr. Aneta Rambousková, Irsko, Atlantic Language School:
V termínu 3. až 17. srpna 2024 jsem měla příležitost zúčastnit se mobility v rámci programu Erasmus+. Během svého pobytu jsem absolvovala dva jazykově-metodické kurzy: English Language and Irish Culture a Motivating Secondary Learners. První kurz mi umožnil prohloubit nejen své jazykové dovednosti, ale také získat hlubší vhled do irské historie, kultury a současného života v Irsku. Druhý kurz se soustředil na motivaci studentů. Zde jsme se zaměřili na různé metody posilování motivace a zkoumali nové způsoby procvičování dovednosti psaní. Kromě výuky jsem měla možnost objevovat krásy Irska. Navštívila jsem například nádherný Connemara National Park, dechberoucí Mohérské útesy a unikátní Burren National Park. Tyto zážitky mi umožnily nejen poznat jedinečnou irskou přírodu, ale také lépe porozumět souvislostem mezi kulturou a krajinou této země. Celkově byla tato mobilita neocenitelnou zkušeností, která obohatila mé profesní i osobní znalosti a dovednosti.
Mgr. Veronika Sevránková, Mgr. Eva Pýchová, Mgr. Aneta Rambousková

03.09.2024 / Mgr. Veronika Sevránková
zpětarchiv
 
© 2015 | Gymnázium Dr. Emila Holuba
tvorba webových stránek: logo-mima