"Toužil jsem prospěti vědě a vlasti své."
Dr. Emil Holub


Jak se vlastně volí?

Ve čtvrtek 5. 5. se nám, jakožto mnohým budoucím prvovoličům, dostalo možnosti prakticky poznat volební systém a také nahlédnout do zákulisí voleb. Programem nás provedla paní Eva Janů, která působí jako pozorovatelka voleb v rámci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Nejprve nás obeznámila s OBSE jako organizací samotnou, její působností a významem. Dále jsme se seznámili s prací volebního pozorovatele, informace nám paní Janů předala formou příběhů a vlastních zkušeností z Bosny a Hercegoviny, Běloruska a Severní Makedonie.
Poté, co jsme si společně prošli teorii a obecné informace ohledně voleb, zkusili jsme si nově nabité vědomosti uplatnit v praxi. Ve skupinách jsme dle zadání vytvořili vlastní politické strany i s patřičným programem a kandidáty. Naše politické strany Emilandu se poté utkaly v komunálních volbách, které jsme si ve třídě nasimulovali.
Program nám všem určitě hodně dal. Blíže jsme pochopili podstatu a princip voleb, což nám napomůže v nadcházejících zářijových komunálních volbách. Paní Janů nás nasměrovala a moc nám pomohla, abychom v budoucnu dokázali sami za sebe svobodně volit, přeci jen je to podstata naší demokratické republiky. Za tuto možnost moc děkujeme!

09.05.2022 / Adéla Cimburková 7. C
zpětarchiv
 
© 2015 | Gymnázium Dr. Emila Holuba
tvorba webových stránek: logo-mima