"Toužil jsem prospěti vědě a vlasti své."
Dr. Emil Holub


Kulturou proti antisemitismu

Ve dnech 22. – 25. 4. 2017 se již tradičně 60 studentů z Čech a z Bádenska - Wurtemberska zúčastnilo česko – německého projektu Kulturou proti antisemitismu. A 12 našich gymnazistů bylo při tom! Projekt odstartoval v soboru večer v místě našeho ubytování, v hotelu Střížkov v Praze, kde jsme se seznámili s dalšími českými studenty, se žáky tří německých gymnázií a samozřejmě také s pořadateli a některými účinkujícími.
Neděle 23. 4. byla nabitá událostmi. Dopoledne jsme strávili v pražském židovském muzeu, kde si pro nás připravili unikátní workshop o „děvčatech z terezínského pokoje č. 28". Tímto pokojem prošlo asi 60 dívek ve věku 12 – 14 let (pohromadě asi na 30 metrech čverečních jich v letech 1941 – 1945 žilo asi 30, jak byly postupně transportovány na východ do dalších táborů, kde většina z nich našla smrt). O těchto dívkách, z nichž přežilo pouhých 15, vznikla i stejnojmenná kniha, jejíž nové vydání v češtině se nyní připravuje. Dvě „dívky", o nichž ještě bude řeč, Evelina Merová, nyní z Prahy, a Judith Rosenzwiegová z Haify, nás také na celém programu doprovázely. Odpoledne jsme společně s dalšími, asi šesti sty účastníky, absolvovali (již 14.) Pochod dobré vůle z Kafkova náměstí do Valdštejnských zahrad. Před budovou slavného Rudolfina se odehrálo emotivní představení ostravské konzervatoře. Malé dívenky v něm na začátku předvedly svůj bezstarostný tanec, když ten byl náhle přerušen příchodem mužů v černém, ti holčičky následně symbolicky ohradili železným drátem, aby je tak zbavili svobody, radosti a mnohé posléze života...Tak se rodí totalita a smrt...Zástup poté dorazil do Valdštejnských zahrad, kde se vystřídalo několik řečníků, mezi nimi velvyslanec státu Izrael v ČR Daniel Meron, místopředseda Senátu ČR Jaroslav Kubera, ministr kultury Daniel Herman a další. Tady jsme také poprvé vyslechli neskutečné příběhy obou přeživších „děvčat", umělecké ztvárnění jmenované knihy i hebrejské písně v podání židovského kantora Michala Foršta. Nedělní večer patřil vystoupení slavného jazzového tria z Izraele Tinshom v Divadle U Hasičů na Vinohradech.
Celé pondělí jsme pobývali v Terezíně. S fundovaným průvodcem jsme si prohlédli prostory terezínského ghetta, kterým za války prošlo přes 140 tisíc židů z celé Evropy, nahlédli do jednotlivých muzeí, opravených i neopravených kasáren, zhlédli jsme i prostory krematoria s pitevnou, neopomněli místo, odkud v dobytčácích odjížděly celé rodiny do dalších táborů, a nakonec i židovský hřbitov. Po obědě mezi nás na besedu přišly Evelina Merová a Judith Rosenzwiegová, obě v 87 letech velmi vitální a usměvavé. .. Závěr pobytu patřil společnému pietnímu shromáždění u krematoria na židovském hřbitově.
Úterní dopoledne ukončilo celý projekt posledním setkáním českých a německých studentů. Mladí si vzájemně sdělili své dojmy z uplynulých dnů, představili vlastní prezentace, ale především vyjádřili přání, aby se podobné hrůzy již nikdy neopakovaly...
Projekt, který pro nás připravilo Křesťanské velvyslanectví Jeruzalém se sídlem v Praze pod záštitou Česko – německého fondu budoucnosti, se velmi vydařil. Studenti si s blížícím se výročím konce 2. světové války v Evropě připomněli naši nedávnou historii, navázali nová přátelství a procvičili své jazykové schopnosti. Nejdůležitější je však morální apel, který tato akce přinesla.

Za studenty nejsilněji promluvá Lukáš Mikulecký ve svém poselství.

Projekt Kulturou proti antisemitismu bych rozhodně doporučil nejen studentům, ale i ostatním lidem. Je totiž velice vzácné se setkat s pamětníkem, který si doslova prožil „peklo" a poslouchat někdy až neuvěřitelné osudy, protože v tu chvíli si člověk uvědomí, že jeho každodenní problémy jsou skutečně drobnosti, nad kterými se nemá cenu dlouze pozastavovat. Jsem moc rád, že mnoho mladých lidí bylo součástí průvodu v boji proti antisemitismu a i tato mladá generace měla možnost ukázat, že neztratila své lidství a dokáží rozeznat rozdíl mezi věcmi dobrými a nemorálními. Dlouho budu vzpomínat na setkání pamětnic holokaustu Judith a Eveline a vybavovat si historicky děsivé kouzlo Terezína. Dle mého názoru je tento projekt jeden z mála, jehož součástí stojí za to být...

28.04.2017 / Mgr. Eva Pýchová, Lukáš Mikulecký
zpětarchiv
 
© 2015 | Gymnázium Dr. Emila Holuba
tvorba webových stránek: logo-mima