"Toužil jsem prospěti vědě a vlasti své."
Dr. Emil Holub


Malé Španělsko a jeho 7. ročník

Pětidenní kurz byl koncipován na užití jazyka v praxi nad rámec standardní výuky v hodinách. Náplň kurzu byla postavena na aktivním užití jazyka. Letošní rok byl organizačně nejnáročnější, přihlásilo se 32 účastníků naší školy napříč ročníky (3. C, 4. C, 1. A, 2. A, 6. C, 3. A, 7. C)! Ale společnými silami jsme zvládli různé stupně úrovně jazyka i nadpočetné množství strávníků! A co jsme se naučili a zažili?
Rozšířili jsme si slovní zásobu, nastudovali gramatické jevy, konverzovali formou her, soutěží a kvízů, pracovních listů, doplňovaček, osmisměrek, poslechů písní, podnikli jsme výpravy do okolí s hádankami, nechyběla projekce filmů a pohádek ve španělštině, poslouchali jsme a zpívali španělské písničky, zahráli si španělské bingo, domino, karty, proběhl i koncert skupin, společně připravovali jídla i z typických španělských produktů, tvořili výukové materiály, učili se vzájemně... Bonusem byla přednáška na téma Mexiko - Día de Muertos na základě fotografií holického rodáka, cestovatele a absolventa našeho Gymnázia RNDr. Petra Jana Juračky, PhD., který se z pracovních důvodů letos výjimečně nemohl dostavit, ale zaslal video-pozdrav. Sobotní den byl zaměřen na tradiční mexickou fiestu Día de muertos, a ten jsme si užili se vším, co k tomuto svátku patří, navzdory květnovým dnům - nechyběl sladký pokrm, barvení perníků, malování na obličej, pestrobarevné oblečení a masky ani svíčky (hřbitov jsme nenavštívili), shlédnutí kultovního filmu COCO se zábavným a znalostním kvízem a již tradiční diplomy, sladkosti a dárečky od firmy Unipap, za které velmi děkujeme. :)
Za největší úspěch považuji každodenní studium španělštiny, každý den byl plný různorodých aktivit, her a soutěží. Žáci byli po celou dobu konání školní akce dochvilní, samostatní, spolehliví, komunikativní a učenliví. Je třeba vyzdvihnout jejich aktivitu a nápaditost, zvláště pak účast studentů z let předešlých, kteří nepodlehli lákavému vyhlášení studijního volna během maturit a volnému víkendu.
Nesmím opomenout zdokonalení se v gastronomii, nejen znalostní, ale i v přípravách, obzvláště pak obalování řízků a kynutí těsta na vdolky. Co si uvařili, to snědli s chutí! Smyslem soustředění nebylo jen se přiblížit více studovanému jazyku, ale hlavně podporovat spolupráci žáků v týmu rozdílného věku, a to se podařilo na výbornou!!! Však loučení na parkovišti bylo více než dojemné!
Velké díky patří SRPŠ, které nám poskytlo příspěvek na dopravu, čímž se snížila cena celé výpravy. Děkuji za všechny a věřím, že tato podpora sklidí úspěchy nejen v podobě dalších krásných umístění v jazykových soutěžích, jako tomu bylo doposud.
Osobně doufám, že tento pobyt opět posílil motivaci studentů k dalšímu studiu jazyka nejen v hodinách. A třeba za rok bude naše tzv. Malé Španělsko pokračovat již 8. ročníkem.

28.05.2019 / Mgr. Linda Nováková Schättingerová
zpětarchiv
 
© 2015 | Gymnázium Dr. Emila Holuba
tvorba webových stránek: logo-mima