"Toužil jsem prospěti vědě a vlasti své."
Dr. Emil Holub


Mise do Bruselu za námi

Ve dnech 20. – 22. 3. 2017 se celá naše skupina ve složení Lukáš Mikulecký, Eliška Trnková, Magda Malá, Tereza Kunicka, Tereza Málková, Kateřina Valterová, Dan Kuchař a Viktor Maixner pod vedením Mgr. Evy Pýchové vypravila na pozvání europoslankyně Dity Charanzové do centra evropského politického a ekonomického dění – hlavního města belgického království – do Bruselu. A program byl opravdu bohatý! V pondělí jsme celé odpoledne strávili v přítomnosti naší hostitelky, zástupkyně Aliance liberálů a demokratů v Evropské unii, Dity Charanzové a jejích mladých spolupracovníků – Ondřeje Kovaříka a Jana Řebřiny. Nejprve jsme byli informováni o činnosti Evropského parlamentu, jeho úkolech a plánech do budoucna, dikuse se studenty přinesla také mnoho zajímavých momentů. Prohlédli jsme si i hlavní zasedací místnost. Úterní program začal v poměrně luxusní čtvrti Ixelles, kde v historických i ryze moderních budovách sídlí Vrije Universteit s obrovskou knihovnou. Cílem našeho dopoledne však bylo setkání na Velvyslanectví ČR v Belgii. Díky paní Ivaně Zandoně, konzulce, a jejím spolupracovníkům jsme se obeznámili s rozsáhlou, pro nás takřka neznámou, činností ambasády, která pomáhá českým občanům. Úterní odpoledne proběhlo v režii úřednice EP, Ing. Veroniky Markové, jež nás provedla dalšími přístupnými objekty areálu Evropského parlamentu a také zprostředkovala besedu s dalším europoslancem, tentokrát z frakce Evropské lidové strany, předsedou Výboru pro právní záležitosti EP, Dr. Pavlem Svobodou. Krátce jsme také pohovořili i s dalšími známými osobnostmi - Dr. Jiřím Pospíšilem či Jaromírem Štětinou (oba též z Poslaneckého klubu Evropské lidové strany).
Pondělní i úterní podvečer a takřka celou středu jsme věnovali prohlídce pamětihodností vskutku multikulturního města, jak se dnes často říká, které nás přivítalo a též se rozloučilo „vlídnou tváří" – nebývalým slunečním svitem, jak nám usedlíci sdělili... Jen těch stupňů mohlo být o něco více... Nezapomněli jsme ani ochutnat vynikající belgické vafle, hranolky či nejchutnější pralinky na světě. Dívky se seznámily i s novými módními trendy. Mise se určitě zdařila, studenti si vytvořili vlastní názor na fungování Evropské unie i na život v multikulturní Evropě. Pro mnohé tato cesta určitě přinesla i podněty pro další studium a profesní směřování.
A jak cestu hodnotí sami studenti?
Dejme nyní slovo „hlavnímu aktérovi", zcela jistě budoucímu politikovi, Lukáši Mikuleckému, který se na celý průběh akce zaměří podrobněji. A jak sám říká, hovoří i za další členy naší bruselské výpravy.
„ Tak tedy přišel den D - 20. 3. 2017
V ranních hodinách, kdy většina z nás ještě chtěla spát, jsme se sešli na vlakovém nádraží v Pardubicích. Odtud se političtí nadšenci vydali do Prahy, kde jsme se autobusem dostali na letiště. Tam na nás čekalo letadlo společnosti Ryanair, se kterým jsme šťastně přistáli na letišti Charleloi v Bruselu. Z tamějšího letiště nás odvezl autobus do centra Bruselu, odkud jsme se pěšky dostali na náš hotel Opera, který se nacházel přímo v centru. Ačkoliv byla cesta náročná, tak jsme byli šťastní, že jsme konečně na místě a mohli jsme jít do centra dění - Evropské parlamentu, kde na nás čekala již zmiňovaná europoslankyně Dita Charanzová. Jemně megalomanský komplex Evropského parlamentu nás ohromil svou velikostí a neobvyklým vzhledem. Po bezpečnostní kontrole si nás vzali na starost asistenti paní poslankyně, kteří nám pogratulovali k dobré práci a odvaze, kterou jsme vynaložili na námi vytvořené video. Přednáška o funkci Evropské unie a jejím přínosu pro členské státy se odehrávala v přátelské a vtipné atmosféře. Po pár minutách přišla samotná europoslankyně a vykládala nám o svém názoru na EU a své práci. Musím říct, že jsme byli velice aktivní, co se týče otázek, za což nás paní poslankyně a asistenti chválili a ujišťovali nás, že je to vcelku neobvyklé. Po přednášce asistentů a zodpovězení všech dotazů jsme se vyfotili s paní poslankyní a poté jsme si šli prohlédnout plenární místnost, která byla vskutku neuvěřitelná a dýchla na nás atmosféra důležitosti a prestiže. Na konci návštěvy Evropského parlamentu jsme se přesunuli do nedaleké restaurace a následně jsme po náročném dni odpočívali na hotelu.
21.3. 2017
Další den, další návštěvy, další politika. Nejdříve jsme začali na Českém velvyslanectví v Bruselu, kde bohužel v ten den nebyl přítomný náš velvyslanec, ale ujala se nás paní diplomatka, který nám vysvětlovala funkci velvyslanectví a opět zodpovídala naše dotazy. Jedná se o velice zodpovědnou práci, kterou mohou vykonávat jen ti nejlepší. Poté nám paní konzulka ukázala budovu velvyslanectví a nechybělo společné focení. Odpoledne jsme se opět přemístili do Evropského parlamentu, kde se nás tentokrát ujal pan europoslanec Svoboda (KDU–ČSL) a jeho asistentky. Mohli jsme si projít zase jiné části ohromného komplexu Evropského parlamentu a vidět patro českých europoslanců ze stran TOP 09, KDU-ČSL a ODS. Pan Svoboda s námi debatoval ve své kanceláři. Mělo se jednat o krátkou návštěvu, ale naše debata se prodloužila na 1,5 hodiny. Ptali jsme se úplně na vše a někdy jsme panu poslanci i odporovali, ale vždy jsme k sobě navzájem chovali respekt a na konci jsme se shodli, že jsme probrali úplně všechno dění v Evropě a že se to oběma stranám líbilo. Poté jsme si prošli ostatní místnosti a sály. Podařilo se nám i prohodit pár slov s europoslancem Pospíšilem. Nesmím zapomenout na hezké dárky, které nám darovali oba europoslanci. K večeru jsme se opět unavení a plní zážitků vrátili na hotel.
22. 3. 2017
Poslední den jsme věnovali památkám a dominantám Bruselu. Nechyběly nákupy a rozloučení s tak krásným městem, jako je Brusel. Utratili jsme naše poslední eura a jeli autobusem na letiště a v pořádku jsme se vrátili domů. Škoda že náš zájezd byl tak krátký, ale věřím, že přijdou další úspěchy v soutěžích s Evropskou unií a další možnost toto město někdy navštívit."
A samotný Lukáš Mikulecký říká:
„Osobně bych tento zájezd zhodnotil jako velice vydařený a obohacující. Uvědomili jsme si, jak je důležité ovládat světové jazyky a jít si v životě za tím, co nás naplňuje. Cesta za naším vysněným povoláním nebude nikdy jednoduchá a vždy bude plná překážek, ale pokud vytrváme, tak věřím, že je každý člověk schopen dosáhnout svého vytouženého povolání. Co se týče Evropské unie, tak mnoho lidí o mně ví, že jsem zastáncem EU, a vůbec se za tento fakt nestydím. Uvědomuji si, že v ČR přetrvává euroskeptismus a proti těmto lidem osobně nic nemám a jejich negativní názor na EU sice nechápu, ale přesto respektuji. Řekl bych, že pokud by každý Čech měl tu možnost jet do Evropského parlamentu a vyslechnout si nějakého europoslance stejně jako my, tak by na EU byly jen a pouze pozitivní ohlasy. Nezapomínejme, že EU dala našemu státu mnoho výhod a ekonomicky nám velice pomáhá a naše HDP se za dobu členství v EU zvýšilo o 7%. Ostatní mocnosti na nás díky členství v EU nahlížejí více jako na rovnocenné partnery. Samozřejmě že EU má své chyby, ale je zbabělost před těmito chybami utíkat a neřešit je. Proto doufám, že si naše generace důležitost EU a politiky celkově uvědomí..."

27.03.2017 / Mgr. Eva Pýchová, Lukáš Mikulecký
zpětarchiv
 
© 2015 | Gymnázium Dr. Emila Holuba
tvorba webových stránek: logo-mima