"Toužil jsem prospěti vědě a vlasti své."
Dr. Emil Holub


Náprstkovo muzeum

V rámci rozšíření učiva o vzdálených oblastech Austrálie a Oceánie zamířila třída 7.C ve čtvrtek 19. 10. 2017 do Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur v Praze. Zde nás čekal zajímavý lektorovaný program na téma Kulturní rozmanitost Austrálie a Oceánie. Seznámili jsme se s kulturami Austrálců, domorodých obyvatel z ostrova Nová Guinea, souostroví Fidži, Šalamounových ostrovů a dalších tichomořských ostrovů. Zaměřili jsme se na poznání jejich náboženských rituálů, výrobu zbraní, nádobí, způsob jejich obživy, oblékání. Víme, jak vypadají prasečí peníze, bumerang, didgeridoo. Vysvětlili jsme si, jak samotní domorodci chápou pro nás těžce pochopitelný pojem kanibalismus. Ukázali jsme si „mapy", které využívali k orientaci na moři. Zhlédli jsme při tom nepřeberné množství exponátů, které jsou pro účel muzea sbírány už po 130 let.

Potěšil nás rovněž výstavní cyklus Svět ve vitríně, který byl v měsíci říjnu věnován Africkým cestám Emila Holuba. V letošním roce si připomínáme 170. výročí jeho narození (7. 10. 1847).
Ze vzdálených krajů jsme se vrátili zpět do Prahy. Vzhledem ke špatné viditelnosti jsme vzdali výpravu na Petřínskou rozhlednu a exkurzi jsme zakončili procházkou po pražských památkách přes Karlův most, Pražský hrad, Staroměstské a Václavské náměstí.

30.10.2017 / Mgr. Veronika Rožková
zpětarchiv
 
© 2015 | Gymnázium Dr. Emila Holuba
tvorba webových stránek: logo-mima