"Toužil jsem prospěti vědě a vlasti své."
Dr. Emil Holub


Nicholas Winton – skutečný hrdina

V pondělí 3. 2. 2020 se v aule naší školy uskutečnil vzdělávací program pro třídy 4. C, 5. C, 1. A a několik seminaristů. Jeho cílem bylo představit skromného muže, anglického gentlemana, nositele mnoha prestižních cen, včetně nominace na Nobelovu cenu za mír – sira Nicholase Wintona. Pan Winton v období po zrádném Mnichovu a za Protektorátu vyvezl z našeho území 669 převážně židovských dětí do Británie. Drtivou většinu z nich tak zachránil před jistou smrtí. Jeho čin zůstal takřka 50 let veřejnosti utajen a zůstal by i nadále, kdyby veškeré dokumenty těchto dětí náhodou neobjevila při úklidu půdy jeho manželka Greta. Sir Winton totiž netoužil ani po slávě, ani po uznání. Záchranu dětí považoval za samozřejmost. Náš hrdina se dožil úctyhodných 106 let, čilý, vitální a velmi šťastný, když se mohl se „svými dětmi", pokud byly dohledány, což se u všech zdaleka nestalo, setkávat aspoň posledních 20 let.
Slovenský režisér Matěj Mináč o Nicholasi Wintonovi natočil tři filmy: hraný příběh zachráněného dítěte Davida "Všichni moji blízcí", dále "Sílu lidskosti" a naposledy "Nickyho rodinu". V Praze na hlavním nádraží nalezneme i sousoší Flor Kentové připomínající jeho hrdinský čin.
Promítání filmu „Síla lidskosti" jsme v aule zakončili besedou o Wintonově životě a jeho silném etickém poselství. Projekt, který připomněl 75. výročí osvobození Osvětimi a konce 2. světové války, se studentům velmi líbil a přinesl jasné poznání, že i dnešní doba má své opravdové hrdiny!

05.02.2020 / Mgr. Eva Pýchová
zpětarchiv
 
© 2015 | Gymnázium Dr. Emila Holuba
tvorba webových stránek: logo-mima