"Toužil jsem prospěti vědě a vlasti své."
Dr. Emil Holub


5 jazyků se opět zaskvělo na pódiu

Koncertem vítězů na otevřeném pódiu se v úterý 4. 12. zakončil 5. ročník soutěže mluveného slova a zpívané písně ve všech pěti jazycích, které se na naší škole učí. Letos se do našeho gymnázia sjelo na 190 žáků ze širokého okolí obou sousedních krajů, z celkem 22 škol. Celá soutěž probíhala s trochou trémy, ale v tvořivém duchu a přátelské atmosféře vzájemné inspirace nejen žáků, ale i dospělých, jejich učitelů, kolegů i několika rodičů.
Šest tříčlenných mezinárodních porot i letos nemělo vůbec lehkou práci, protože úroveň zvláště hudebních kategorií byla opravdu vysoká a zejména v kategorii španělštiny rovněž velmi vyrovnaná.
Ve francouzštině, která měla letos nad očekávání hodně čísel, vévodila gymnázia z Hradce Králové: v hudbě PSJG a v mluveném slovu Gymnázium B. Němcové. Jedno třetí místo ve stejné kategorii patří ale i Gymnáziu Chrudim. V angličtině v kategorii hudební získalo 2. a mimořádnou cenu Gymnázium Dašická z Pardubic, které získalo i první cenu v mluveném slovu v němčině a jednu mimořádnou cenu.
Ani základní školy si ale vůbec nevedly špatně. Vyznamenaly se zvláště v ruštině, odkud si první místo odváží ZŠ E. Nápravníka Býšť a ZŠ SNP, druhé místo získala ZŠ Holubova a třetí místa ZŠ J. Gočára HK a ZŠ E. Košťála Dubina Pardubice. Největší úspěch však zaznamenaly základní školy v mluveném slovu v angličtině, kde se na prvních třech místech umístily ZŠ nábřeží Závodu míru Pardubice, ZŠ Habrmanova HK, ZŠ Holubova. Porota udělila v anglickém jazyce 6 mimořádných cen, z nichž si téměř všechny odnáší základní školy – ZŠ Staňkova Pardubice, ZŠ Josefa Gočára HK ale také ZŠ SNP, která bodovala i ve španělském jazyce a získala 1. cenu v hudební kategorii v jazyce německém.
Naše gymnázium získalo dvě druhé ceny – ve španělském jazyce v mluveném slovu ji vybojovala skupina Adéla Cimburková, Veronika Janegová, Richard Karafiát a ve zpěvu Eliška Havlíková. A také Veronika Knížková získala mimořádné ocenění za výborný výkon se španělskou písní. Eliška Havlíková se stala vítězkou anglické hudební kategorie s písní Christiny Perri A Thousand Years, kterou také zakončila letošní koncert vítězů.
5 jazyků zaznělo na pódiu i z úst rodilých mluvčích při vyhlašování cen a byla to slova o spolupráci, porozumění, sbližování lidí, rozšiřování obzorů a hlavně komunikaci, která je hlavním smyslem učení se jazyků a zároveň rytmus, intonace, tón řeči a zpěvu lidem umožňuje porozumět si i beze slov. I o tom je celá naše soutěž.

Děkujeme sponzorům:

Pardubický kraj
Město Holice
RTV Data Hradec Králové
ADA Podlesí Holice
Cukrárna Valma Holice
SRPŠ při Gymnáziu Dr. Emila Holuba
Královéhradecký kraj
Knihkupectví Oxford Hradec Králové
Unipap Býšť
BV Elektronik Holice

VÝSLEDKOVÁ LISTINA

06.12.2018 / Mgr. Zdeňka Raabenstein Schejbalová
zpětarchiv
 
© 2015 | Gymnázium Dr. Emila Holuba
tvorba webových stránek: logo-mima