"Toužil jsem prospěti vědě a vlasti své."
Dr. Emil Holub


Aktuality / novinky z naší školy

 

5 jazyků v době covidové

1.12. 2021 se i přes nepřízeň doby uskutečnila umělecko-jazyková soutěž 5 jazyků na pódiu. Letos byla soutěž inovována, aby mohly děti zapojit i své dovednosti v zacházení s technikou. V kategorii zpěvu měli žáci předvést zpěv s nahraným doprovodem jako karaoke a v kategorii mluveného slova si měli připravit autorský rozhovor. Se stále zhoršující se pandemickou situací se nakonec soutěž musela přenést do distanční formy, což zkomplikovalo nácvik i přípravy celé soutěže.

celý článek07.12.2021 / Mgr. Zdeňka Raabenstein Schejbalová

Angelica letí domů

Dnes jsme se po téměř roce rozloučili se spolužačkou Angelicou de Castro z Hondurasu, která se k naší třídě přidala v rámci studijního programu organizace AFS. Za poměrně krátkou dobu svého pobytu se naučila neuvěřitelně dobře česky a s třídou 8. C splynula, jako by s nimi byla od samého začátku jejich studia.

celý článek27.11.2021 / Mgr. Jana Doskočilová

Překladatelská soutěž ve čtyřech jazycích

Dne 2. a 3. listopadu 2021 se zájemci napříč ročníky vyššího gymnázia zúčastnili školního kola překladatelské soutěže ve čtyřech jazycích, a to v angličtině, němčině, španělštině a ruštině. Soutěž již pošesté organizuje Filosofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci a spočívá v překladu dvou náročných textů (1 normostrana uměleckého textu a 1 normostrana v odborném stylu) z cizího jazyka do češtiny v omezeném časovém limitu.

celý článek25.11.2021 / Mgr. Linda Nováková Schättingerová

Úspěch v Istanbulu

Před časem jsem na tomto místě psal o sportovních úspěších našeho studenta Benedikta Mrázka ze 7. C na Mistrovství České republiky organizace SKIF (Shotokan Karate International Federation). Netrvalo dlouho a Ben opět úspěšně zabojoval, tentokrát na Mistrovství světa WSF (World Shotokan Federation) v tureckém Istanbulu, kde se sešlo přes 2000 karatistů z celého světa a bojovali zde o cenné kovy. Benův tým zde obsadil krásné 3. místo. Gratulujeme.

celý článek25.11.2021 / Aleš Kotyk

Badatelská exkurze do pardubického archivu

Ve středu 3. listopadu 2021 navštívily třídy 3. A a 7. C spolu s paní učitelkou Pýchovou v rámci společenskovědního semináře Archiv v Pardubicích a zúčastnily se přednášky s lektorkou Mgr. Růžičkovou o funkci a významu archivu. V druhé půlce exkurze žáci dostali za úkol vyhledat osudy tří židovských rodin, které byly původem z Pardubic. Nakonec každá skupinka přednesla ostatním, co "vybádala". Při cestě z archivu jsme se stihli podívat i na kameny vsazené v dlažbě Pernštýnského náměstí a věnované památce vyvražděných židovských rodin.

celý článek10.11.2021 / Justina Fibichová (3.A)

OSLAVILI JSME HALLOWEEN

Na našem gymnáziu se pod záštitou Studentského parlamentu konal Halloweenský den. Studenti tento svátek, oslavovaný zejména v anglicky mluvících zemích, využili k převlečení se do tematických masek. V pondělí 1. listopadu jste tak mohli ve škole potkat různá strašidla, čarodějnice, kostlivce, upíry a další nadpřirozené bytosti. Studenti, kteří se této akce zúčastnili, si ji chválili a už dávali návrhy na další projekty s podobným zaměřením.

celý článek05.11.2021 / Zuzana Matějová (3. A) a Ivan Hlávka (5. C)

Třídní schůzky a plenární schůze SRPŠ

8. listopadu 2021 proběhne od 16:30 plenární schůze SRPŠ a od 17:00 budou pokračovat třídní schůzky. Všem zákonným zástupcům byla 2. listopadu 2021 prostřednictvím Školy OnLine rozeslána pozvánka spolu s podmínkami účasti na této akci. Těšíme se na setkání s Vámi.

celý článek05.11.2021 / Mgr. Andrea Daňková

Día de los Muertos

Už jste slyšeli o mexickém svátku s názvem Día de los Muertos? Ačkoliv se jedná o svátek spojený se smrtí, pláče a smutku se při jeho oslavách nedočkáte. Věří se, že během oslav (připadají na první dva dny v listopadu) do země živých zavítají duše zemřelých – jen tak, trochu se pobavit se svými příbuznými a přáteli, aby pro ně tolik netruchlili. Účelem Día de los Muertos je spíše vzpomínat a oslavovat život zemřelých než smutnit nad jejich odchodem. Připravte se proto na záplavu květů, originálně vyzdobené oltáře, tematické dobroty a spoustu zpěvu a tance!

celý článek01.11.2021 / Mgr. Linda Nováková Schättingerová
© 2015 | Gymnázium Dr. Emila Holuba
tvorba webových stránek: logo-mima