"Toužil jsem prospěti vědě a vlasti své."
Dr. Emil Holub


Energetika v praxi

Osvědčená kvalita. Neváhal jsem kývnout na nabídku ČEZu a pozvat zástupce na přednášky k nám. Studenti od 1. do 3. ročníku byli seznámeni reálně s přednostmi a nedostatky obnovitelných a neobnovitelných zdrojů. Krátce vybírám: uhlí pokud možno ne na energetiku.
Fotovoltaika si dva roky „vydělává" na svoji uhlíkovou stopu z výroby, fotovoltaika bohužel není vhodná pro pouště – jemný písek škrábe články. Bioplynové stanice jsou zátěží pro půdu, ale ekonomickým přínosem pro český venkov. To se o dalších alternativách říci nedá.
V další části jsme hodnotili radioaktivní zátěž. V české kotlině je riziko bezvýznamné, rentgen a let letadlem jsou horší, ale stále bez následků. Atraktivní byly pokusy. Uranová barva poskytuje luminiscenci a dozimetr vždy potěší pípáním. Je dobře, že někdo mluví otevřeně a není naverbován nějakou stranou... Studenti si zopakovali staré a odnesli nové. Přiznám se, že já taky. Grafit jako moderátor se nepoužívá, hoří, centrifuga odděluje potřebný uran 235. A z jiného soudku. Fázový transformátor u Kadaně umí vracet nežádoucí proud od Severního moře.
Na závěr drobná historka, která dokresluje precisnost práce v energetice. Kontroly na radioaktivitu jsou v jaderné elektrárně při odchodu i při příchodu. Pracovník při vstupu vyvolal varovný signál. Co je? Radioaktivita nad Evropou to nebyla. Po vyšetření se zjistilo, že zaměstnanec na mysliveckých hodech požil prase, které se páslo na špatném místě, Cesium postupovalo po trase houby – divočák – konzument a projevilo se i ve stopovém neškodném množství. A dokonalost vědy a techniky mě taky fascinuje.
Děkujeme za objektivitu a profesionalitu. 

24.04.2018 / RNDr. Jiří Dvořáček
zpětarchiv
 
© 2015 | Gymnázium Dr. Emila Holuba
tvorba webových stránek: logo-mima