"Toužil jsem prospěti vědě a vlasti své."
Dr. Emil Holub


Měříme svět kolem nás

26. února 2024 jsme se společně se třídou 3.C zúčastnili projektového dne, během kterého jsme chodili po stanovištích po celé škole, na kterých na nás čekali studenti 7.C, 3.A a učitelé. Nejprve jsme se všichni sešli v aule, kde jsme se seznámili s průběhem projektového dne. Následně jsme byli rozděleni do skupinek podle tříd a podle skupin na Aj. Po škole byla rozmístěna čtyři stanoviště, na kterých jsme strávili jednu hodinu a poté jsme pokračovali dál.

Na prvním stanovišti jsme s paní učitelkou Mauerovou a čtyřmi studenty zjišťovali slanost brambůrků. Rozdělili jsme se do dvojic a čtveřic a každý jsme zjišťovali slanost jiných brambůrků. Na konci jsme si řekli naše výsledky a zjistili jsme, že v některých se nachází denní dávka soli na jednoho člověka.

Na druhém stanovišti jsme společně s paní učitelkou Kotyzovou a pěti studenty měřili náš tep. Nejprve jsme jej změřili 3x v klidu a poté vypočítali průměr. Dále jsme se přesunuli do bazénku, kde jsme 5 minut chodili ze schodů nahoru a dolů. Poté jsme si opět 3x změřili tep a podle vzorce vypočítali naší fyzickou zdatnost.

Na třetím stanovišti jsme si s panem učitelem Češíkem a dvěma studenty zopakovali látku, kterou jsme probírali v hodinách fyziky a naučili jsem se zjistit odpor rezistoru. Déle jsme pomocí vzorce vypočítali napětí tajných boxů, ve kterých se nacházely baterie, které na konci byly odhaleny a my jsme si mohli zkontrolovat naše odpovědi.

Na čtvrtém a posledním stanovišti jsme společně s paní učitelkou Valáškovou a jedním studentem měřili stisk naší ruky a poté také našich prstů. Rozdělili jsme se do dvou skupin na chlapce a dívky a pomocí zařízení jsme měřili náš stisk. Zjistili jsme, že co se stisku ruky týče, se pohybujeme kolem standardu.

Celý projektový den jsme si moc užili a všem dalším třídám ho vřele doporučujeme, protože jsme si vyzkoušeli teorii z hodin a dozvěděli se spoustu nových věcí.

 

08.03.2024 / Nikola Skácelová, 4. C
zpětarchiv
 
© 2015 | Gymnázium Dr. Emila Holuba
tvorba webových stránek: logo-mima