"Toužil jsem prospěti vědě a vlasti své."
Dr. Emil Holub


Projekt CLAP v Litvě 7. – 15. 5. 2016

V neděli ráno se vrátila skupina 10 studentů z týdenního pobytu u litevských přátel v Rokiškis. Na pracovně vzdělávacím setkání všech tří zemí představili gymnazisté poslední aktivity projektu, zúčastnili se připravených workshopů, poznávali pamětihodnosti města a přírody blízkého i vzdálenějšího okolí, hlavní město Vilnius, život v rodinách, ve škole a spolu s tím se učili chápat kulturu, historii i současnost této krásné země. Litevci připravili opravdu nabitý edukativní program; studenti byli neustále zaměstnáni.
Prezentace: V pondělí se žáci vzájemně v prezentacích a následných kvízech či hrách seznámili s tím, jak navštívili ambasády svých zemí, uskutečnili podle business plánu aktivitu s předvánočními dary, inspirovali se úspěšnými podnikateli ze svého okolí a provedli fiktivní rozhovory s pozoruhodnými osobnostmi z partnerských zemí.
Dílny: V Rokiškis jsme navštívili šlechtický manor a muzeum dřevěných plastik geniálního řezbáře -samouka 20. století - L. Šepky. Pod vedením známého malíře a také řezbáře V. Zakarky si studenti sami vyzkoušeli vlastnoručně vyřezat dřevěné lžičky. V domě panenek se seznámili s neuvěřitelně tvořivým loutkovým divadlem a vyrobili panenku z příze. V centru karaimské kultury v městečku Trakai se zase naučili, jak vyrobit piroh zvaný kibinine. Skanzen Anykščiai jim nabídl další tvořivou aktivitu – vymísit a upéct chléb přímo ve staré chalupě, kde též ochutnali tradiční lidová jídla a vyzkoušeli si zábavy vesničanů. V interaktivním muzeu železnice se studenti projeli drezínou.
Pamětihodnosti: Navštívili jsme dvě nejstarší historická centra moci, jednak v Kernavé a po té i slavný vodní hrad v již zmíněném městečku Trakai.. Ve Vilniusu v mezinárodních skupinkách a pomocí vybraných úkolů litevští partneři provedli své české a bulharské přátele hlavním městem. Navštívili jsme také místo, kudy prochází Struveho geodetický oblouk a nakonec se seznámili s originální biodynamickou farmou v Ilzenbergu
Na závěr - na slavnostním programu pro žáky školy, učitele a rodiče – studenti vystoupili s prezentacemi o své zemi, naposledy zazpívali 3 písně, které se vzájemně loni naučili v jedné z aktivit projektu, absolvovali kvízovou hru Co si pamatuješ o Litvě, zatančili ukázku národních tanců a předali si dary a výstupy projektu – za nás minikuchařku s recepty na tradiční jídla všech tří zemí, která studenti všechna také uvařili či upekli.
Litevská skupina našich studentů sestávající z 5 dívek a 5 chlapců ze 7. C a 3. A si zaslouží velkou pochvalu, neboť kultivovaně a se spontánním nadšením reprezentovala svou zemi. Co je však nejdůležitější, všichni, včetně nás učitelů, jsme přijeli domů obohaceni o nové zkušenosti, zážitky, inspiraci, jazykovou praxi v angličtině i ruštině a nová přátelství.

17.05.2016 / Mgr. Zdeňka Schejbalová
zpětarchiv
 
© 2015 | Gymnázium Dr. Emila Holuba
tvorba webových stránek: logo-mima