"Toužil jsem prospěti vědě a vlasti své."
Dr. Emil Holub


Reminiscence z exkurze do Prahy

Po covidové přestávce se letošní maturanti 4. A a 8. C zúčastnili anglickou sekcí každoročně pořádané exkurze do Prahy. Studenti si sami dělají průvodce a každý přednese svůj pečlivě připravený příspěvek přímo „v terénu“. Částečně interaktivně pojatá procházka po trase Královské cesty je velmi oceňovanou aktivitou k doplnění a ucelení poznatků o Praze a studenti ji využijí nejen v angličtině, ale prolíná se dalšími předměty a v neposlední řadě rozšiřuje jejich všeobecný rozhled.

Letos měli studenti vše připraveno v angličtině, zejména proto, že s námi do Prahy jely i naše AFS studentky Angelica z Hondurasu a Španělka Lucia, které se aktivně zapojily do interaktivních částí a Angelica s přehledem přednesla svůj příspěvek o Karlově mostě.

Z postřehů studentů:

4. A Natalia Collisová: Ve čtvrtek 7. října 2021 se celá třída 4. A vydala na výlet do Prahy. Měli jsme možnost projít pražskou Královskou cestu a vidět na vlastní oči trasu, kterou před mnoha staletími projížděli významní čeští panovníci. Naše putování začalo na náměstí Republiky u Obecního domu – bývalého sídla českých králů – a končilo u pomníku svatého Václava na Václavském náměstí. Viděli jsme mnoho významných pražských památek jako například Prašnou bránu, Staroměstskou radnici s orlojem a přehlídkou apoštolů, Stavovské divadlo, Karolinum, Klementinum, Karlův most, katedrálu sv. Víta a další. Zhlédli jsme také velkou výměnu hradní stráže ve 12 hodin na Pražském hradě a její sjednocené pochodování za doprovodu živé hudby. Překvapilo mě, že jsou všechny památky tak blízko sebe – dokud člověk celou cestu opravdu neprojde pěšky, nedokáže si to představit. Bylo moc příjemné opět trávit čas se spolužáky, jelikož jsme kvůli covidu dlouho na žádné exkurzi nebyli. Měli jsme krásné počasí a atmosféra celého výletu byla také moc pěkná. Dozvěděli jsme se mnoho nových informací a poznatky z této cesty nám určitě pomohou i u maturity.

7. C - úterý 5. 10. 2021:

Andrea Homolková: Byla jsem překvapena, kolik krásných památek se v Praze nachází. O spoustě z nich jsem nikdy neslyšela nebo je nikdy neviděla. Věděla jsem, že existuje například Zlatá ulička, ale nikdy jsem se nezamyslela nad tím, proč se tak jmenuje. Nejvíce se mi líbil Chrám svatého Víta. Byl nádherný zvenku i zevnitř. Moc se mi líbila vitrážová okna…. Praha je krásná…

Štěpán Černý: …Mě osobně překvapil život známého českého písničkáře Karla Hašlera, jehož socha se nachází na Starých zámeckých schodech vedoucích k Pražskému hradu a především jeho krutý konec v koncentračním táboře. …Poté mě také zaujalo střídání stráží u brány Hradu, zvláště jsem obdivoval, jak to mají synchronizované … kolik úsilí a dlouhého nacvičování je nutné vynaložit, aby to působilo tak lehce…

Eliška Žáková: Exkurze byla velmi přínosná. I když jsem Prahu prošla mnohokrát, nevěděla jsem některé zajímavosti. Například že Orloj ve skutečnosti nesestavil Mistr Hanuš… Také jsem získala představu o tom, jak který architektonický sloh vypadá… Přeci jen, vidět ve skutečnosti a nejen na obrázku vedle sebe secesní Obecní dům a gotickou Prašnou bránu je lepší než se jen podívat na obrázek. Nejvíce mne překvapil fakt, že katedrála svatého Víta se dokončila teprve v minulém století. A také aktivity, kdy jsme si museli něco zjistit sami, mi přišly lepší, neboť si z nich zapamatuji více než z výkladu.

A další: … Překvapilo mne až šokovalo, že náš Pražský hrad je největší hradní komplex na světě….

…Některé památky jsem viděla opravdu poprvé v životě, např. Loretu a Stavovské divadlo…

… Nevěděla jsem, že palác Kinských je postaven v rokokovém stylu…

…Nejzajímavější byla výměna stráží a to, že si synchronizovaně nasadili sluneční brýle…

… Nevěděl jsem, že Václavák se mezi válkami nazýval Trafouš – podle londýnského Trafalgar Square…

… Ačkoli mne prohlídka památek moc nebaví, díky zajímavým informacím od mých spolužáků jsem si exkurzi poměrně užil…

… Překvapilo mne, že Petřínská věž je inspirována Eiffelovkou…

… I když mluvit před tolika lidmi je poměrně těžké, ale mluvit fakt nahlas a s megafonem je dobrá zkušenost.

… Kampa je ostrov… zajímavé…

14.10.2021 / Mgr. Zdeňka Raabenstein Schejbalová
zpětarchiv
 
© 2015 | Gymnázium Dr. Emila Holuba
tvorba webových stránek: logo-mima