"Toužil jsem prospěti vědě a vlasti své."
Dr. Emil Holub


Úspěch našich žáků na semináři Rozhoduj o Evropě

11. listopadu se žáci napříč ročníky vyššího gymnázia zúčastnili regionálního kola semináře Rozhoduj o Evropě – Staň se na den tvůrcem evropské politiky!  Žáci se na seminář přihlásili z vlastní iniciativy a jmenovitě se jedná o Evu Hlaváčkovou (5. C), Patrika Nešetřila, Patrika Jakubíka (2. A), Karolínu Zikmundovou (7. C), Lucii Tobolkovou, Alžbětu Řehákovou, Barboru Šabatovou, Elišku Štěrbovou, Tomáše Neugebauera a Kevina Pražáka (3. A). Seminář se konal v Hradci Králové v prostorách Krajského úřadu Královéhradeckého kraje. Během dopoledního programu se žáci seznámili s projednávanou agendou a jednacím řádem. Následně byli účastníci rozděleni do dvou skupin – Evropského parlamentu a Rady EU – ve kterých probíhala simulace jednání. V obou skupinách byla projednávána agenda Nařízení o potírání šíření teroristického obsahu online. Rozdělení do skupin a daná agenda byly zvoleny na základě hlasování účastníků při registraci na seminář.  Po obědě proběhlo společné jednání Evropského parlamentu a Rady EU. Účastníci tak měli možnost si vyzkoušet simulaci reálných jednání.

Další částí programu byla diskuze s politiky, odborníky a dalšími osobnostmi veřejného života. Na závěr semináře byli z každé instituce vybráni tři nejlepší zástupci. Je mi radostí oznámit, že mezi dva nejlepší účastníky ze zasedání Evropského parlamentu patří Patrik Nešetřil a Tomáš Neugebauer. Patrik obsadil první místo ve skupině Evropského parlamentu, a tak automaticky postupuje na modelové zasedání institucí EU, které se uskuteční 10.–12. 12. 2021 v Brně. Tímto jim znovu gratuluji a Patrikovi přeji mnoho úspěchů v další části. Na závěr jen mohu dodat, že jsem velice ráda, že mezi mladými lidmi, našimi žáky, se najdou tací, kteří se zajímají o současné dění ve světě.

Hodnocení semináře očima studentů:

Eva Hlaváčková: „Celý seminář byla určitě fajná zkušenost. Líbilo se mi, jak to bylo celé opravdu věrohodně udělané (na ty podmínky), ale zároveň tam nechyběl humor. Celkově bych i řekla, že se tam sešla dobrá parta jak účastníků, tak lektorů i hostů. I závěrečná hodinka a půl s hosty byla moc zajímavá a rozvíjeli jsme tak skvělé diskuze.

Karolína Zikmundová: „Spolupráce byla skvělá. Seznamovací aktivita hned na začátku byla velice zajímavá a zábavná. Celý ten seminář byl o nasbírání zkušeností a informací. Našla jsem si nové přátele. Zapojovali se extroverti i introverti a snažili jsme se všichni vycházet se všema a myslím si, že toto někteří lidé nezvládají.

Patrik Nešetřil: „Co nového jsem se naučil? Z obecné části to, jak funguje EU, respektive parlament a rada. Když to zkonkretizuji, tak určitě mně to přineslo neuvěřitelnou zkušenost v komunikaci a v obhajobě např. svého nápadu. V komunikaci, hlavně improvizaci, jelikož nikdy nevíte, kdy se Vás kdo na něco zeptá a vy si to budete muset důstojně obhájit nebo rychle něco neplánovaně dodat. V obhajobě pro změnu, že ne vždy stejnou věc chápou všichni stejně a mají na to stejný úhel pohledu. A je složité někoho přesvědčit v klidu a na úrovni o svém nápadu, že je ten nejlepší. Rozhodně by si tohle měl každý vyzkoušet, naučí se mnoho dovedností v komunikaci a mnoho i o tom, jak funguje EU. Jak se například hlasuje či probírají návrhy, že ne vždy máte prostor pro reakci a pro svou obhajobu, ale i přesto musíte své obhájit, jak nejlíp člověk v danou chvíli zvládne.

Tomáš Neugebauer: „Nejdříve jsem nevěděl, co od semináře očekávat. Styl podání a celkový program byl ale velice zajímavý a přínosný. Veškeré debaty podléhaly pravidlům a existovaly v civilizovaných mezích, tudíž žádné unavující debaty typu hlasitější vyhrává.

Eliška Štěrbová: „Seminář byl velmi zajímavý a poučný. Nejen, že jsme získali nové vědomosti, ale také přátele. Během celého dne jsme se spřátelili se spoustou studentů jiných škol. Myslím, že jsme si to všichni velmi užili.“

Lucie Tobolková: „Seminář jsem si užila. Někdy mi přišlo, že to je až moc zdlouhavé. Bylo zajímavé diskutovat o skutečném návrhu. Každý měl možnost se vyjádřit, když se přihlásil podle určených pravidel.“

15.11.2021 / Mgr. Kristýna Martincová
zpětarchiv
 
© 2015 | Gymnázium Dr. Emila Holuba
tvorba webových stránek: logo-mima